AktualnościGaleria
Piątek 26 Kwiecień 2024    Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Strona główna
Gmina Lubasz
Urząd Gminy
Rada Gminy
Hala widowiskowo - sportowa w Lubaszu
Wybory samorządowe 2010
Oferta inwestycyjna terenów pod działalność gospodarczą, budownictwo mieszkaniowe i terenów rekreacyjnych
Przetargi i oferty
Rozwój lokalny
Informator
Wójt Gminy
Fundusze Unii Europejskiej
Sołectwa
  
  
[Valid RSS]

  
na stronie: 1 odwiedzin: 524890
 
O gminie

Gmina wiejska Lubasz:

powiat czarnkowsko-trzcianecki, województwo wielkopolskie,
powierzchnia 167 km²,
7041 mieszkańców.

Malownicze położenie na skraju Puszczy Noteckiej, bogactwo wydm śródlądowych, pagórków, rynnowe jeziora i czystość już na początku wywołują przyjemne skojarzenia gości i mieszkańców.
Podobnie jest w kwestii gospodarczej. Gminę charakteryzuje dobra gospodarka rolna. Średni areał jednego spośród 450 gospodarstw to ponad 10 ha. Największym zakładem w zakresie skupu zboża i dystrybucji nawozów jest Agroplon sp. z o.o.
Z racji położenia lasy pokrywają niemal połowę powierzchni terenu, dzięki czemu równie ważną dziedziną gospodarki jest leśnictwo. W dziedzinie przetwórstwa drzewnego wymienić można choćby producenta stempli kopalnianych – Zespół Składnic Drewna B. Młynarczyk i Wspólnicy oraz wytwórcę palet w Dębem , jak i liczne tartaki.
Pośród urokliwych miejsc nie zabrakło terenów pod zakłady przemysłowe, w których zatrudnienie znajduje kilkaset osób. Dziś do największych pracodawców należą: „Plastmet” - producent mebli ze stali nierdzewnej oraz „Lubacell” - producent baterii galwanicznych. Gmina ciągle oferuje tereny inwestycyjne pod produkcję przemysłową i usługową licząc na rozwój tych gałęzi gospodarki.
Doskonale, jak na gminę wiejską, rozwinięty jest sektor pozostałych usług. Znakomicie rozwinęła się, szczególnie w miejscowości gminnej, sieć handlowa, gastronomiczna i noclegowa. Dzieje się tak głównie za sprawą jezior: Dużego w Lubaszu i Kruteckiego w Kruczu i Kruteczku. Możliwość aktywnego wypoczynku, bogactwo lasów, szereg imprez kulturalnych oraz rekreacyjnych od lat motywują do przyjazdu turystów z wielu zakątków Polski i nie tylko. Najłatwiej o nocleg w Lubaszu – Gminny Ośrodek Wypoczynku i Gospodarki Komunalnej, zajazdy, gospodarstwa agroturystyczne, prywatne domki campingowe – stwarzają szeroki wachlarz możliwości. Tym, którzy upodobali sobie tutejsze tereny gmina oferuje sprzedaż terenów rekreacyjnych.
Konsekwentnie rozwija się też turystyka sakralna. Pielgrzymi z zainteresowaniem zwiedzają najciekawszy zabytek w gminie – kościół p.w. Narodzenia NMP wzniesiony w stylu barokowym w latach 1750-61, którego ołtarz główny zdobi obraz Matki Boskiej Śnieżnej z początku XVII w. ukoronowany papieskimi koronami w 2000 roku.
Warto obejrzeć również neogotycką dzwonnicę przy kościele w Lubaszu, średniowieczny kurhan w pobliskim parku, pałace w Lubaszu, Bzowie i Sławnie. Piękno powiązania architektury z przyrodą podziwiać można w Goraju, gdzie pośród wzgórz morenowych ród Hochbergów wzniósł na początku XX wieku okazały zamek.
Władze gminy bardzo starannie dbają o rozwój mieszkalnictwa indywidualnego. Mieszkańców przybywa, a inwestycje z zakresu infrastruktury ułatwiają im życie i wpływają na pozytywny klimat społeczny.

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
   
 
  
Biuletyn Informacji Publicznej
 
Dziennik Ustaw i Monitor Polski - Rządowe Centrum Legislacji
 
Narodowy spis powszechny 2011
 
Biuletyn Informacyjny Gminy Lubasz
 
Gminny Ośrodek Wypoczynku i Gospodarki Komunalnej
 
Gminny Ośrodek Kultury
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
 
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 
GZOSIP LUBASZ
 
Przedszkole Bajka w Lubaszu
 
Kompleks boisk Orlik w Lubaszu
 
Region Wielkopolska
 
Internetowy Klub Honorowych Dawców Krwi
 
Vet-agro serwis schronisko dla zwierząt
 

Strona główna | Kultura | Turystyka | Rozrywka | Informator | Mapa | Kontakt
© Lubasz. All rights reserved.